Bleskové povodně

Blesková povodeň či také povodeň z přívalových srážek vzniká nejčastěji následkem rychlého povrchového odtoku způsobeného intenzivními přívalovými srážkami. Projevuje se rychlým vzestupem hladiny vody a následně i jejím velmi rychlým poklesem. Vedle intenzity srážek zde sehrává velmi důležitou úlohu schopnost půdního povrchu vsakovat srážkovou vodu. Tuto schopnost ovlivňují především morfologické charakteristiky daného území, zejména sklonitost svahů, a to, k čemu a jakým způsobem je území využíváno. Jistý vliv má i nasycenost půdy vodou, nicméně blesková povodeň může vznikat i v období sucha. Možnosti předpovídání přívalových povodní jsou velmi silně omezeny, a to vzhledem k prudké dynamice vývoje konvekční oblačnosti, ze které vypadávají přívalové srážky. Objevují se zejména v letních měsících. Považují se za výrazné ohrožení obcí povodní, kdy se mimořádná událost řeší při nedostatku času, ve ztížených podmínkách vyvolaných výpadky dodávek elektrické energie, komunikačního spojení nebo situací ohrožujících životy.

Velkým problémem, který se s tímto typem povodní pojí, je půdní eroze. Především v zemědělských oblastech pak dochází k odnosu podstatného množství úrodné půdy z polí. Bleskové povodně lze v různém měřítku pravidelně pozorovat i v městských vybetonovaných a zastavěných oblastech, kde k nim dochází, jelikož se voda nemá kam vsakovat. Existují jistá preventivní opatření, která mohou tento typ povodně zmírnit a nepochybně je vhodné tuto skutečnost zohledňovat například při rekonstrukci ulic či provádění změn v územním plánu. Důležité je, aby nezůstávala odkrytá půda, pole měla spíše menší rozlohu a byla protkána tzv. remízky, které vodu dokážou lépe zadržet a zároveň zabraňují erozi. V případě zastavěných území by se mělo zachovat co největší množství ploch, které nebudou vybetonované či vyasfaltované a dokážou vsáknout vodu. Řešením můžou být například rozsáhlé ostrůvky vhodně zvolené zeleně či volba jiného povrchu chodníků, parkovišť či cest. Další cestou řešení tohoto problémů může být dešťová kanalizace.

Místa ohrožená bleskovou povodní

Interaktivní mapa všech míst na území obce Městečko, kde hrozí nebezpečí bleskové povodně mimo vodní tok, je dostupná zde.

Ve správním obvodu obce Městečko se nachází dvě místa ohrožená bleskovou povodní z přívalových srážek, kdy voda stéká po povrchu a ohrožuje zástavbu mimo vlastní koryta toků, a to nejen samotnou vodou, ale zejména splachem ornice ze zemědělské půdy.

Níže uvedená místa byla vytipována s ohledem na sklonitost, podíl orné půdy, vegetační pokryv a další faktory. V lokalitě „Městečko, západ“ u potoku Trnava je v této souvislosti vynesen tzv. kritický bod přívalové povodně (ID 11 002 785), do kterého je odvodňován příkrý svah klesající k Městečku od vrchu Losy (434 m n. m.). Plocha povodí kritického bodu činí 264,74 ha, podíl orné půdy představuje 31,156 % a průměrný sklon dosahuje 13,413 %, který je ovšem u obce Městečko ještě vyšší, a naopak v západním směru dále od obce klesá. Ohroženo je jednak několik domů v bezprostředním okolí kritického bodu a zejména hlavní část zástavby Městečka, která se nachází u Rakovnického potoka až za soutokem s Trnavou.

Nízký počet vytipovaných lokalit je dán především velikostí podílu lesů na rozloze obce. Do tabulky rovněž byla zahrnuta místa uvedena v rámci povodňových plánů vyšších správních celků. Ani přes zohlednění výše uvedených faktorů však nelze bleskovou povodeň zcela vyloučit i v jiné části obce. 

Název

Katastrální území

Směr

Městečko, sever

Městečko

jihojihovýchod

Městečko, západ

Městečko

severovýchod